مرتبه
تاریخ : یکشنبه بیست و سوم آذر 1393
"لَا یَحِلُّ لَكَ النِّسَاء مِن بَعْدُ وَلَا أَن تَبَدَّلَ بِهِنَّ مِنْ أَزْوَاجٍ وَلَوْ أَعْجَبَكَ حُسْنُهُنَّ إِلَّا مَا مَلَكَتْ یَمِینُكَ وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ رَّقِیبًا"؛ "(ای رسول) بعد از این (زنان) دیگر نه عقد هیچ‌زن برتو حلال است و نه مبدّل‌کردن این زنان به دیگرزن، هرچند از حسنشان به شگفت آیی و بسیار در نظرت زیبا آیند مگر که کنیزی مالک شوی. و خدا بر هرچیز (و برحدودش) مراقب و نگهبان است." (سوره‌ی احزاب، آیه‌ی52)
جمعى از مفسران جمله‌ی "ولو اعجبك حسنهن" را دلیل بر حكم معروفى گرفته‌اند كه در روایات‌اسلامى نیز به آن اشاره‌شده، و آن اینكه: كسى‌كه مى‌خواهد با زنى ازدواج كند مى‌تواند قبلاً به او نگاه كند، نگاهى‌كه وضع قیافه و اندام او را براى وى مشخص كند.
فلسفه‌ی این‌حكم این است كه انسان با بصیرت كامل همسر خود را انتخاب كند، و از ندامت و پشیمانی‌هاى آینده كه پیمان زناشوئى را به‌خطر مى‌افكند جلوگیرى شود، چنانكه در حدیثى از پیامبراسلام آمده‌است كه به یكى از یاران خود كه مى‌خواست با زنى ازدواج كند فرمود: قبلاً به او نگاه كن كه این سبب مى‌شود مودت و الفت میان شما پایدار شود.
در حدیثى‌دیگر از امام صادق (علیه‌السّلام) مى‌خوانیم كه: در پاسخ این سؤال كه آیا مرد مى‌تواند به‌هنگام تصمیم بر ازدواج با زنى او را به‌دقت بنگرد، و به صورت و پشت‌سر او نگاه كند؟ فرمود: آرى مانعى ندارد هنگامى‌كه مردى بخواهد با زنى ازدواج كند به او نگاه كند و به صورت و پشت‌سر او بنگرد.
البته احادیث در این‌زمینه فراوان است، ولى در بعضى از آنها تصریح‌شده كه نباید در این‌هنگام نگاه از روى شهوت، و به قصد لذت‌بردن باشد. این نیز روشن است كه این‌حكم مخصوص مواردى است كه انسان به‌راستى مى‌خواهد درباره‌ی زنى تحقیق كند كه اگر شرایط در او جمع بود با او ازدواج كند، اما كسى‌كه هنوز تصمیم بر ازدواج نگرفته، تنها به احتمال ازدواج، یا به‌عنوان جستجوگرى، نمى‌تواند به زنان نگاه كند.
البته بعضى در آیه‌ی فوق این احتمال را داده‌اند كه اشاره به نگاه‌هایى باشد كه بى‌اختیار و تصادفاً به زنى مى‌افتد، در این‌صورت آیه دلالتى بر حكم مزبور ندارد و مدرک این حكم تنها روایات خواهد بود، ولى جمله‌ی "ولو اعجبك حسنهن": هرچند زیبائى آنها اعجاب تو را برانگیزد، با نگاه‌هاى تصادفى و زودگذر هماهنگ نیست، بنابراین دلالتش بر حكم فوق بعید به‌نظر نمى‌رسد.
منبع: تفسیر نمونه.
برای دیدن نظرات و شرکت در بحث اینجا کلیک کنید:  آیا قبل از ازدواج، می‌توان به همسرآینده نگاه کرد؟

برچسب ها: خواستگاری، حکم نگاه کردن به همسر آینده،
به اشتراک گذاری:
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
محبوب کنید ! :
<>
پاسخگو: محمد هاشم توفیقی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic